Styrelsen 2017

Andersson Gunnel
Södra Gärdslösa 4. 387 93 Borgholm
070-684 75 57
gunnel.andersson39@gmail.com

Ekström Johnsson Eva
Villagatan 24, 393 51 Kalmar
0480-171 94 eller 073-840 56 42
e.m.johnsson@gmail.com

Erici Anna
Långlöts Norrgård, 387 93 Borgholm
0485-56 10 32 eller 0768-91 94 94
anna@erici.se

Ericsson Agneta
Klockare gränd 2, 387 96 Köpingsvik
0485-702 80 eller 0707-89 15 43
agneta.antikvarie@hotmail.com

Folkesson Carihna
Lindbyvägen 9, 387 94 Borgholm
072-214 73 56
carihna.folkesson@gmail.com

Marell Anders
Störlinge 14, 387 93 Borgholm
0485-56 41 46 eller 070-55 33 594
marell.anders@gmail.com

Melin Torgil, sekreterare
Magnus Ladulås väg 3, 387 33 Borgholm
0485-361 50 eller 0709-47 86 82
melin306@telia.com

Nilsson Gun, ordförande
Långlöts Kyrkväg 50, 387 93 Borgholm
0485-56 10 81 eller 072-705 43 43
olandsreportage@telia.com

Palm Birger
Östra Sörbyvägen 21, 387 94 Borgholm
0485-56 41 28 eller 070-556 41 28
birger.palm@hotmail.com

Svensson Bengt-Olof, kassör
Störlinge 59, 397 93 Borgholm
0485-56 41 06
bengt-olof.svensson@hotmail.se

Yngvesson Thomas, vice ordförande
Östra Sörby, Gamla Bygatan 4, 387 94 Borgholm
0485- 56 40 32 eller 070-564 03 63
thomasyngvesson@hotmail.com

Senaste Nytt

[2016-05-18]

Lenas lera och stygn bjuder på upptäckter


» Läs mer
[2016-05-04]

Gärdslösa prästgård fick årets kulturstipendium av Lions i Borgholm.


» Läs mer
[2016-01-18]

Nu är julen slut i prästgården och bokgranen i salen plundrad


» Läs mer
[2015-10-22]

Föreningen Gärdslösa prästgård växer och har nu fått sin 600:e medlem. Detta skedde på höstmötet nyligen.


» Läs mer
[2015-07-05]

Sol, swingjazz och lagom varmt, Starlight four spelade in sommaren i Gärdslösa prästgård.


» Läs mer
[2015-07-05]

Bo Erlandsson i Stockholm vann högsta vinsten i Gärdslösa prästgårds stora lotteri, boende tre nätter för två personer.


» Läs mer
[2015-06-30]

Efter att ha varit provisorisk i tre år är nu äntligen Stagneliusstigen klar, med dikter utmed vägen. Stigen invigdes med pompa och ståt i lördags. Mycket folk, tal, musik, dikter, band att klippa i form av en blomstergirlang och vackert väder skapade feststämning.


» Läs mer
[2015-05-18]

Glad och svängig jazz spelar in sommaren i prästgårdens trädgård.


» Läs mer
[2015-04-04]

Tove Folkesson kommer till Gärdslösa prästgård söndag 12 april med sin nya bok Sund. Hennes debutbok "Kalmars jägarinnor" har väckt stor uppmärksamhet och hon har bland annat nominerats till Svenska Författarförbundets debutantpris och Sveriges radios romanpris.


» Läs mer
[2015-01-24]

En musikalisk och lyrisk 1700-talsafton i mars, författarbesök av Tove Folkesson i april och en rad intressanta utställningar i sommar.
Läs vad som hittills är inbokat av program och utställningar inför våren och sommaren.


» Läs mer
[2015-01-12]

I går plundrades bokgranen i salen i prästgården till sång och dans. Redan nu börjar funderingarna på hur nästa års "gran" ska se ut.


» Läs mer
[2014-11-12]

Ölandsklubbens Stora Pris 2014 kommer att tilldelas Gun Nilsson, ordförande i Föreningen Gärdslösa Prästgård för att hon "lett arbetet med att göra prästgården till en ny kulturell mötesplats på Öland".


» Läs mer